Jak zařídit zahrádku

Čerstvý chleba s máslem posypaný pažitkou, syrečky s jarní cibulkou, snítka kopru v zeleninové polévce, to vše prostřené na stole, kterému vévodí kytice čerstvě natrhaných pivoněk. Nádherně barevná kompozice, která potěší oči i žaludek.

Stačí zahrádka velká jako dlaň

Čerstvá zelenina dokáže z obyčejného jídla vytvořit kulinářský zážitek a nasekané bylinky dodají pokrmu neopakovatelnou chuť, kterou nevyváží žádné sušené koření. Kde však brát neustále čerstvou zeleninu, vždyť rychle uvadá a svěží zůstane jen pár hodin. A rytmus pracovního dne obvykle nedovoluje během týdne navštěvovat zelné trhy, kde bychom se předzásobili. Velké supermarkety i hobby centra ten problém znají a proto lákají pestrou nabídkou kořenáčů s různými už vzrostlými bylinkami a kořením, které mají obohatit naši kuchyni a jídelníček. Stává se ale, že pokud je nepřesadíme, obvykle zvadnou a uschnou a máme po radosti. Proto, pokud máme kde, je daleko příjemnější vypěstovat si vlastní bylinky a třeba i osadit pár záhonků oblíbenou zeleninou. K tomu, abychom se dočkali čerstvé a hlavně zdravé úrody, nepotřebujeme lány pole, stačí zahrádka jako dlaň a především chuť do práce.

Vyšší úrodu pomůže zajistit rozbor zeminy

Ovšem ne každá půda je ideální pro výsadbu, proto bychom měli zjistit, jaké kvality je zemina na naší zahradě. Už pouhým okem se dá odhadnout, je-li půda lehká písčitá, středně těžká hlinitá nebo těžká jílovitá. Tak se dá také odhadnout pH  a to  podle rostlin, kterým se v dané lokalitě daří. A nepotřebujete k tomu ani klíč k botanice, protože jitrocel, přesličku, šťovík nebo violku pozná určitě každý a právě tyto rostliny vyhledávají půdu kyselou (acidní). Rostliny, kterým se daří na zásadité (alkalické)  půdě jsou například pryšec, hořčice nebo drchnička. Pokud bychom měli určit nejúrodnější půdu, byla by to asi zemina, která je neutrální až mírně kyselá. Obecně tedy, chceme-li zjistit chemické složení půdy, zjišťujeme její pH (hodnotu chemické reakce půdy). V obchodě se zahradnickými potřebami se dají zakoupit testy a celé sady, které nám toto pH pomohou určit pomocí indikátorových papírků nebo pH metru, princip zkoumání je jednoduchý, stejně jako domácí rozbor vody u bazénu. Tento amatérský výzkum je ale jen orientační, přesné složení půdy lze určit jen v laboratorních podmínkách při agrochemických rozborech, kde se o vlastnostech a charakteristice zkoumané půdy, můžeme dozvědět daleko více. Těmito půdními rozbory na zakázku se zabývají specializovaná pracoviště, která nejen že stanoví pH půdy, ale navíc jsou schopna doporučit přípravky k možné změně jejího chemického složení, dalším plusem tohoto výzkumu je, že dokáže vyhodnotit chybějící látky a jiné případné nedostatky, které ovlivňují úrodnost půdy.

Každá půda může být úrodná

Pokud to se svými** pěstitelskými** úmysly myslíme vážně a chceme vidět na zahradě či zahrádce výsledky, stojí za to nechat půdu řádně prozkoumat. Budeme vědět, kde co zasadit, co upravit a co změnit. Jen tak můžeme docílit huňatého trávníku, který bude hustý a krásně zelený, budeme se také moci těšit z velkých jahod, křupavých ředkviček nebo krásně zbarvených hortenzií. Úmyslným ovlivněním pH půdy a dobře zvolenými hnojivy či dodanou zeminou můžeme zkultivovat půdu, na které do té doby rostl jen plevel a bodláčí. Převážná většina asi ve svém podvědomí ukrývá informaci, že nejúrodnější půda má neutrální pH, není to tak docela pravda, každá rostlina vyžaduje to své, snad jen že ty nejznámější a nejhojněji využívané v kuchyni z takové půdy pochází, např. kořenová zelenina, růže, tulipány, pivoňky a ze stromů třeba ty, jejichž plody mají v sobě pecku**. Slabě kyselá půda** vyhovuje okurkám, tykvím, hrachu nebo begóniím, rybízu, hrušním a jabloním. Kyselá půda zvyšuje výnosy u  rajčat, brambor nebo jahodníků a maliníků, stejně tak vyhovuje pelargoniím a hortenziím. Velmi kyselá půda je vhodná pro rostliny, které se nacházejí i volně v přírodě, jako je borůvčí nebo brusinka.

Založení zahrádky vyžaduje rozvahu a představivost

Úrodnost půdy není daná jen jejím pH, ale také strukturou zeminy, intenzitou slunečního svitu a klimatem, ve kterém se nachází. Proto, když uvažujeme o budoucím vzhledu naší zahrádky, měli bychom na to brát ohled a  přírodním podmínkám se přizpůsobit, případně poradit se s odborníky.  Nic ale nebrání tomu, abychom ji vytvořili podle svých představ. Jen bychom si měli uvědomit, že zahrádka by neměla být budována nahodile, krása květin, stromů a keřů si zaslouží, aby vynikly a nebyly jen k užitku, ale i k potěše oka. Záhony zeleniny přímo vyžadují řád a přesné vymezení, kde co roste, protože různé druhy zeleniny se nemusí snášet nebo rostou v různých časových obdobích. V místě sklizené jarní zeleniny můžeme zasít klidně jiný druh zeleniny, která se sklízí na až na konci léta. Ovšem ne každý touží po co nejvyšších výnosech brambor a okurek a cibule, někoho může  těšit vůně růží a jiný touží po klidu a relaxaci, pro jiné může být zahrádka místem setkání rodiny a přátel nebo báječnou přírodní hernou pro děti. Aby se zahrádka nestala odkladištěm nepotřebných věcí z domova a místem bez fantazie, zvolte si předobraz své zahrádky, to v jakém duchu ji vidíte do budoucna.

Zahrádka s francouzským šarmem

Pokud si najdete inspiraci v královských francouzských zahradách bude vaše zahrádka působit úhledným dojmem s důrazem na pečlivou údržbu. Záhonky tvarované do složitých obrazců, sestříhané keře, chodníčky vysypávané bílým kamením jsou pro takové zahrádky charakteristické. Tím nejpěknějším prvkem jsou krásné květiny různých barev, které mají veselé a živé barvy a kvetou od jara až do podzimu.

Konzervativní elegance z britských ostrovů

Tento styl nechává přírodě jakoby volnost, nechává jí bujet a kvést a my si ani nepovšimneme, jak pečlivě jsou stromy ořezány a keře zastřiženy, květinové záhony vypadají jako letní louka z pečlivě naaranžovaných květin a** anglický trávník** tomu dává závěrečnou tečku. Inspirace z Anglie je holdem přírodě a její kráse.

Inspirace ze země tulipánů

Zahrádka plná květin kvetoucích od jarního tání po první mrazíky, v takové zahrádce nesmí chybět malé jezírko a lavička, kde budete pozorovat ptáčky, kteří se rádi osvěží přeletem nad vodní hladinou, včely a motýly, kteří budou nedočkavě  přelétávat z květu na květ. Čerstvě nařezané květiny pak svým pěstitelům zkrášlují příbytky skoro po celý rok a pečlivě svázané bývají jedním z nejkrásnějších dárků pro přátele.

Zahrada ve filosofickém duchu

Klidná harmonie japonských zahrad vyzvedává přírodu a v jednoduchých tvarech nachází odpovědi na složité otázky, stromy a keře se odrážejí v hladině vodní plochy, kterou  doprovází nezbytná překlenutí a můstky. Cestičky z uhrabaného písku zdobí scenérie zajímavých kamenů různých tvarů. Při vstupu do takové zahradě automaticky ztišíte hlas, jste zasaženi zasažení její krásou a vzájemným souladem.

Jako na návštěvě u babičky

Typicky česká zahrádka je směsí od všeho trošku, v jednom koutě bylinky, pár záhonků zeleniny a nezbytných jahod, u zídky maliní. Kde zůstala volná plocha, tam jsou zasazeny květiny. Ohniště je samozřejmostí, protože tam se tráví ty nejkrásnější letní večery. Koncepce, která těmto zahrádkám chybí, je nahrazována jejich pestrostí a optimistickým vyzněním.

Co znamená mít „ameriku“

Nic nedělat, odpočívat, polehávat, to je pravá „amerika“. K tomu patří grilování, pohodlné posezení, bazén a prolézačky pro děti. Styl, který přišel zpoza oceánu si u nás našel spoustu příznivců, kteří vítali, že jedinou pracovní aktivitou bude sekání trávníku. Postupem času dostávají tyto zahrádky zase ten správný český nádech, u zídky maliní a pod okny jsou zasazené kedlubny a pažitka.

Práce šlechtí a zelenina dodá zdraví

Pořídit si** zahrádku** a svýma rukama ji obhospodařovat znamená kus práce, dřiny, která dokáže člověka uvolnit a udělat šťastným, protože umazat si ruce od hlíny a necítit záda únavou od okopávání brambor, dává zapomenout na běžné starosti. Navíc úroda, která je vypěstovaná našima rukama, chutná daleko lépe než ta kupovaná, protože byla pěstovaná s opravdovou láskou a radostí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6139 (zahradnimagazin.cz#9831)


Přidat komentář