Jak a kam umístit bazén

Rodinný bazén pořizujeme většinou jednou za život i když bazén bude zcela jistě sloužit i více generacím. Spolupráce se specialistou - bazénovým technikem je tedy velmi důležitá. Vyvarujeme se tak chybám, které stojí čas, nervy a nakonec i peníze.

Než si poprvé zaplaveme v novém bazénu, čeká nás období úvah a důležitých rozhodnutí, které bychom měli probrat jak s odborníkem na bazény, tak i se zahradním architektem či kvalifikovanou zahradnickou firmou. Jelikož stavba bazénu není jednoduchá věc, a "domácí kutil ji zcela jistě** sám nezvládne.** Venkovní bazén může být nafukovací, laminátový, betonový, krytý, vyhřívaný... Je to zároveň důležité rozhodnutí a často nemalá investice.

13 zlatých pravidel (13 ZP):

 1. Dobře si rozmyslet jakou velikost bazénu bychom chtěli
 2. S architektem si promluvit  vhodné** hloubce** Vašeho budoucího " ráje na zemi "
 3. Nezbytná konzultace se musí týkat i tvaru bazénu a zda budou schůdky ponorné - kovové, či dlážděné.
 4. Měl být stát v místech, kam naplno dopadají sluneční paprsky – minimálně 10 hodin denně.
 5. Rostlinnou výsadbu bude asi nutné upravit či zvolit tak, aby na bazén nevrhala stín, a aby z ní do bazénu zbytečně napadalo listí, jehličí, pyl…
 6. S ohledem na provoz kolem bazénu bychom měli počítat s nějakou ** zpevněnou plochou po jeho obvodu**. A také s určitým prostorem pro pohodlný vstup a výstup (což ocení především děti a starší členové rodiny) a také s plochou k odpočinku, kde budou například lehátka.
 7. Pokud plánujete, že si časem pořídíte zastřešení, měli byste počítat s tím, že jeho instalace vyžaduje mít kolem bazénu určitý prostor.
 8. Pokud možno volte** bazén zapuštěný do terénu**. Tyto bazény působí v zahradě velmi hezky a pro koupající jsou dobře přístupné.
 9. Filtraci a ostatní technologii je ideální umístit do prostoru technických místností domu, ne však dále než 15 metrů od bazénu a ne výše než metr nad jeho hladinou.
 10. Pamatujte na soukromí. Není důvod být u bazénu okukován z ulice či od sousedů a také není nutné dívat se jinam, než na svou upravenou zahradu. Je dobré mít na paměti i faktor hluku. Nejde jen o to, že jím nechceme být sami rušeni, ale neměli bychom vodními radovánkami a hrátkami rušit ani své okolí.
 11. Pokud je bazén vybaven solárními panely nebo tepelným čerpadlem, měli bychom zvážit jejich umístění na ploše domu. Pokud to není možné, je potřeba najít vhodné místo přímo na zahradě.
 12. Prověřte, jaký je stavební přístup až na místo, kde má být bazén. Někdy je potřeba část zahrady (oplocení apod.) dočasně narušit, s tím, že po umístění bazénu bude Vaše zahrada opět uvedena do původního stavu.
 13. Při volbě vhodného typu bazénu je dobré mít na paměti, že bazén má sloužit Vám a nikoliv Vy jemu.

Takže, jak víme, bazén je super věc, ale práce okolo není jednoduchá, co se týče samotného výběru, přes instalaci až po konečnou péči, která je nutná, pokud chceme, aby náš bazén vydržel desetiletí, nikoliv jednu sezónu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6145 (zahradnimagazin.cz#9843)


Diskuze a zkušenosti

Jarča | 18.06.2013 22:00
Re: Jak a kam umístit bazén Dobrý den, sousedé si postavili bazén vedle nás u plotu. Je hrozný furt poslouchat a naše děti stále volat od plotu, aby je nepozorovali. Je to hrozný, neudělali si žádnou zábranu a řeknu Vám, my na ně nejsme i jiní zvěsavý. C o s tím mohu prosím dělat?


Přidat komentář