Hubení parazitů

Bazény a zahradní jezírka poskytují v létě nádherné osvěžení i účinnou relaxaci. Aby vše bylo jak má být je nezbytná správná péče o jednotlivá zařízení. Nejčastěji je napadána voda a pak ryby různými parazity.

Vodní hrátky

Voda a léto patří neodmyslitelně k sobě.S tím souvisí i vodní hrátky dospělých i dětí. Pohoda v bazénu, v přírodním jezírku nebo jen tak u zahradního jezírka je nenahraditelná. U bazénu zpříjemní pobyt různé vodní atrakce, u zahradního jezírka zase pozorování vodních živočichů. Aby však byl odpočinek opravdu kvalitní, musí být voda vždy v dobrém stavu. To znamená, že nesmí obsahovat žádné nevhodné a nebezpečné parazity. Ty často způsobí, že voda zapáchá, je kalná nebo naopak nepřirozeně průzračná. Koupat se v takovéto vodě může způsobit nemalé zdravotní problémy. Proto je nezbytné udržovat vodu prostou parazitů i ostatních bakterií. Povíme si tedy něco o kvalitě vody, nebezpečných parazitech i o nápravě a správné údržbě vody.

Koupání v zahradních bazénech

V dnešní době má na své zahradě snad každá domácnost alespoň malý bazén. Na výběr je opravdu rozmanité množství druhů, tvarů i velikostí bazénů. Paradoxem je, že čím větší bazén si pořídíte, tím lépe se v něm udržuje čistá voda. Je to i tím, že větší bazény mají kvalitnější filtraci než ty úplně malé. Také možnosti ošetření vody jsou mnohem dokonalejší. V malém bazénku se čistá voda udržuje velmi obtížně. Většinou má pouze kartušovou filtraci a ta nedokáže dostatečně odfiltrovat z vody veškeré nečistoty. Napadení parazity je pak jen otázkou času. Dnes je již na trhu celá řada desinfekčních přípravků, které dokáží veškeré parazity spolehlivě zlikvidovat. Mohou to být přípravky na bázi chlóru, které jsou ostatně stále nejpoužívanější nebo se může k likvidaci používat modrá skalice či bezchlorové přípravky. Nejlépe však uděláte, pokud budete napadení předcházet. Napadená voda v bazénech nevypadá nikterak vábně. Často je zakalená, zapáchá, může být zelená nebo i hnědá. Pokud použijete kvalitní pískovou filtraci a k ní zvolíte další druh ošetření vody, měli byste napadení vody předejít. Vybírat můžete z ošetření chemickými prostředky na bázi chloru, aktivního kyslíku nebo elektrolýzou mírně slané vody, případně UV lampou. Avšak jako nejvhodnější se jeví a také doporučuje kombinace přípravků, kterou vyberete podle druhu a velikosti bazénu.

Chlorové přípravky

Nejčastěji se používá dobře známý** chlor**. K dostání je většinou v řadách, které zaručují kompletnost údržby vody. Nejvhodnější je používat tyto přípravku s pomocí** speciálních dávkovačů.** Ty dokáží automaticky uvolňovat do vody přesně tolik desinfekce, kolik je zapotřebí. A tak nedochází k předávkování, což má neblahý vliv na zdraví člověka ani k nedostatku, který může zapříčinit napadení vody parazity.

Aktivní kyslík

Další možností ochrany vody před napadením parazity je použití aktivního kyslíku. To je vhodné zejména pro každého, kdo má alergii na chlór nebo je mu nepříjemný jeho zápach. Aktivní kyslík má ale i řadu zásadních nevýhod, například velmi slabé baktericidní účinky. Z tohoto důvodu je nutné přípravky na bázi aktivního kyslíku obohatit o stříbrné ionty, které pak zajistí** likvidaci bakterii, virů i řas**.

Elektrolýza

Před parazity a bakteriemi ochrání také elektrolýza mírně slané vody. Ve vodě je rozpuštěna** sůl,** lehce slaná voda pak prochází přes elektrolytickou jednotku chlorinátoru, která z procházející vody generuje chlór a pak ho uvolňuje do vody. Chlór ihned začne ničit bakterie, viry a řasy a oxiduje organické materiály.

UV lampa

Poslední možností jak udržet bazénovou vodu prostou parazitů je** UV lampa**. Ta je vhodná nejen pro bazény, ale také pro zahradní jezírka, akvária a pro všechna místa, kde chcete udržet čistou a zdravou vodu. UV lampa podstatně** snižuje náklady na desinfekci** a zároveň velmi účinně ničí mikroorganismy a zabraňuje jejich opětovné aktivaci.

Koupání v přírodním koupacím jezírku

Zahradní přírodní koupací jezírko je jako krásný sen o čisté ničím nezkažené vodě. Sem přístup paraziti ani žádné jiné bakterie nemají. Podmínkou je však správná instalace koupacího jezírka. Pokud nedodržíte parametry, budete neustále bojovat s různými parazity a dalšími bakteriemi, které budou vodu kazit. Přírodní koupací jezírko je o koupání bez chemie, o koupání v čisté průzračné vodě, kterou udržuje rovnováha biotopu. To znamená, že celé jezírko je rozděleno na koupací zónu a na zónu, kde jsou rostliny a ryby, kteří zajišťují rovnovážný čistící systém.Podmínkou tohoto systému je i velikost koupacího jezírka a velikost se správným rozčleněním jednotlivých zón. To znamená, že čím větší je celková plocha jezírka, tím je voda i čistší a napadení parazity nepravděpodobnější. Rozdělení jednotlivých zón, musí být asi tak, že koupací zóna je jedna třetina jezírka a další dvě třetiny jsou osázeny rostlinami a rybami. Ty zajišťují správnou rovnováhu vody a tím i její čistotu. Pokud přece jen dojde k napadení parazity, ať již ryb nebo vody, je dobré se u tohoto biotopu vždy obrátit na odborníky. Použití** chemie** musí být totiž velmi citlivé. Příliš velké dávky nebo nesprávně zvolená chemická ochrana může udělat více škody než užitku. Může dokonce zničit i část rostlin nebo zabít ryby. Pak je nutné celý biotop postupně znovu osadit a nastolit rovnováhu.

Zahradní jezírka

Zde opět platí, čím větší, tím jednodušší údržba. Pokud zvolíte jen malé jezírko, měli byste upustit od chovu ryb. Velké množství ryb na malé ploše znamená vysokou možnost napadení parazity. Ti mohou způsobit zezelenání vody, zhnědnutí, zčernání, zšednutí vody, načervenání vody nebo jantarovou vodu. Ani jedna tato varianta není dobrá a vždy je nutné zasáhnout. Nejen, že vzhled jezírka není přitažlivý, ale také často zapáchá a tím znepříjemňuje pobyt v jeho blízkosti.

Zelená voda

S největší pravděpodobností znamená napadení jednobuněčnými řasami. Tyto řasy často způsobují souvislé porosty, které naprosto dokáží prorůst celým jezírkem. Je tedy nutné včas zasáhnout. Řasy často vznikají na základě nedostatku kyslíku, velkého množství živin, vysokého pH a také zvýšené teploty. Dobré je tedy vysadit dostatek okysličujících rostlin, to je však prevence, nikoli záchrana. Při napadení může pomoci přidání dešťové vody, úprava** pH** nebo pytel rašeliny vložený do jezírka. Pokud nepomohou tyto jednoduché rady, je nutné použít** chemii.** Velmi důležité je pak upravit počet ryb a rostlin. Také dodržovat čistotu jezírka** pravidelným úklidem** odumřelých listů a květů.

Zakalená voda

Zakalená až šedá voda znamená většinou přítomnost řas, sinic nebo nálevníků. Zde je nutné nasadit řízenou filtraci, použít chemické prostředky a prostředky na snížení pH vody. PH vody však již nelze snížit pouhým dodáním rašeliny i zde je nutné použít chemikálií.

Ryby v jezírku

Také ryby bývají napadány nejrůznějšími parazity. Jsou pak nevzhledné a často dohází k úhynům. Mezi nejčastější parazity patří** kapřivci a chobotnatky**. Ryby se většinou těchto parazitů snaží zbavit třením o různé kameny a tvrdé předměty. Tito paraziti sají rybám krev, právě proto dochází u menších ryb k úhynům. Nejlépe je odstranit tyto parazity** mechanikou cestou**, tedy vylovit napadené ryby a pinzetou sebrat parazity. Použít lze i speciální ponořovací láhev, kterou zakoupíte ve specializovaných obchodech.

Paraziti a jejich likvidace

Ne všichni paraziti jsou nebezpeční. Jsou i takový, kteří žijí v symbióze se svým hostitelem. Avšak ti ostatní velmi často způsobují zdravotní problémy nebo i problémy vzhledové, proto je nejlépe vždy napadení předcházet. Pokud k němu i přes veškerou péči dojde, raději se obraťte na odborníky, kteří dokáží na základě testů vybrat nejvhodnější a nejúčinnější metodu, která parazity odstraní.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6146 (zahradnimagazin.cz#9844)


Přidat komentář