Fasáda domů - popínavé rostliny

Při výsadbě popínavých rostlin nezapomínejte na nároky jednotlivých druhů. Ne všechny druhy popínavých rostlin snesou přímé slunce (například pnoucí růže a zimolez mají raději stinnější stanoviště).

Fasáda domů a rostliny

Živá fasáda, neboli fasáda domu obrostlá popínavými rostlinami má hned několik výhod. Nejen, že dům působí přirozeně a zároveň je chráněný, ale také živá fasáda působí velmi dekorativně. Během roku fasáda mění svou barevnost a také tvar, tudíž se jen tak snadno tato fasáda neokouká.

Izolace fasády a popínavé rostliny

Popínavé rostliny mají pro zdivo praktický význam. Mezi rostlinným krytem a obrostlou fasádou vznikne prostor, který působí jako tepelně izolační vzduchová vrstva.

Fasády pro městké domy s malými zahradami

Popínavé rostliny jsou velmi vhodným řešením pro domy s malými městskými zahradami i pro velké venkovské domy. Popínavé rostliny nezabírají mnoho místa, snižují významným způsobem prašnost a hlučnost. Díky transpiraci popínavé rostliny také mírně zvlhčují okolní ovzduší.

Fasáda z popínavých rostlin - krásná a hladká

Nejvhodnější rostlinou je přísavník. Tato popínavá rostlina se přichytí na jakoukoliv omítku a není potřeba ji zde nějakým zvláštním způsobem upevňovat. Dalším rešením je kombinace rychlerostoucího lilku s přísavnými terčíky a břečťanu. Konce břečtanu je vhodné k omítce připevnit malými příchytkami.

Jak pečovat o popínavé rostliny

Při výsadbě popínavých rostlin nezapomínejte na nároky jednotlivých druhů. Ne všechny druhy popínavých rostlin snesou přímé slunce (například pnoucí růže a zimolez mají raději stinnější stanoviště). Plamének a vistárie mají raději kořeny ve stínu avšak listy a květy na slunci. U popínavých rostlin platí dvojnásob pravidlo, že když rostou do výšky, jejich kořen proniká do hloubky. Je vhodné, abyste každoročně u popínavých rostlin prováděli udržovací řez.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6131 (zahradnimagazin.cz#8769)


Přidat komentář