Bazénová chemie

Základem čisté vody je kvalitní filtrace, správná bazénová chemie a správný postup při koupání. Pokud dodržíte všechna pravidla a správnou aplikaci bazénové chemie, můžete se těšit z koupání v křišťálově čisté vodě po celé léto.

Koupání v zahradním bazénu

Mít vlastní bazén, to je splněný sen o krásném každodenním koupání v křišťálově** čisté vodě**. Aby se tento sen nepřeměnil v noční můru, je nutné dodržovat určitá pravidla týkající se údržby i provozu bazénu. Nemusíte se bát, pokud opravdu půjdete vyzkoušenou cestou, není údržba bazénu nijak složitá a ani nezabere příliš mnoho času. Důležité je mít správnou filtraci, která odpovídá velikosti bazénu, kvalitní bazénový vysavač a vybrat vhodnou chemii.

Jak vybrat správnou bazénovou chemii?

To záleží na tom, jakou údržbu bazénu preferujete. Dnes je možné vybrat si z více možností, které se mohou navzájem kombinovat. Co však nelze nikdy kombinovat jsou jednotlivé řady bazénové chemie. Pokud zvolíte bazénovou chemii na bázi chlóru, tak musíte vždy používat chlorové přípravky. Tedy tablety, granule i roztoky, včetně stabilizátoru a neutralizátoru chloru.** Bezchlorová řada** má své vlastní přípravky, které se vzájemně doplňují. Je vyrobena na bázi peroxidů a existuje rovněž ve formě tablet nebo granulí. Z dalších možností je to ozonizace či úprava vody na mořskou. Jde o poněkud nákladnější způsob, který vám však zaručí komfortnější koupání bez chlóru.

Jak na pravidelnou údržbu bazénovou chemií?

Pravidelná údržba začíná již na jaře a končí s posledním koupáním. Je opravdu nutná pravidelnost. Pokud totiž údržbu zanedbáte, může dojít ke zkažení vody a v té se určitě koupat nechcete. Kazit voda se však může i z důvodu vaší nepřítomnosti, například když jste na delší dovolené. Zde je pak zapotřebí zvážit, zda lze ještě vodu vyčistit** chemickými prostředky** nebo zda bazén raději vypustit a napustit znovu. K udržení čisté vody patří i její filtrace. Výhodné je, pokud máte možnost filtraci spouštět automaticky každou noc. Pravidelná týdenní kontrola hodnot vody a následná její úprava je další nutnost. A pak samozřejmě dávkování bazénové chemie.

Začíná se kontrolou pH faktoru

Ideální hodnota pH vody v bazénu se pohybuje v hodnotách 7,2 až 7,6. Pokud se hodnoty odlišují je nutné dodat granulované přípravky, které hodnoty upraví.

Testry na chlór

Kapkové testry se používají i pro měření chlóru. Správná hodnota chlóru není důležitá pouze pro čistotu vody, ale také pro vaši pokožku.

Dávkování chemie

Vybranou chemii lze dávkovat po částech nebo jednorázově a pak použít multifunkční tablety. Mnohem výhodnější je druhý způsob. Zde máte jistotu pravidelného a přesného množství chemie po celou koupací sezonu. Samozřejmě i tyto tablety je nutné doplňovat. Buď jedenkrát týdně do plováku na hladině bazénu, nebo si můžete pořídit dávkovač tablet a tak stačí kontrola jen asi jednou za měsíc.

Speciální bazénová chemie

Každá řada bazénové chemie má i své speciální přípravky. Ty vám pomohou se zazimováním bazénu, s jeho uvedením do provozu, s vyčištěním okrajů bazénu, s napadením vody různými bakteriemi či řasami.

Bezpečné dávkování

Při používání bazénové chemie vždy dávkujte přesné množství. Také je nutné použití gumových rukavic. A další zásadou je, nikdy nelít vodu na chemické přípravky, ale vždy dávat chemické přípravky do vody a teprve po rozpuštění a rozmíchání je aplikovat do bazénu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6151 (zahradnimagazin.cz#9994)


Přidat komentář