Altánky a pergoly

Pergoly či altány nás chrání před sluncem, umožňují vytvořit soukromí, oddělují architektonicky odlišné části zahrad nebo v zahradě nahrazují vzrostlé stromy. To všechno jsou důvody, proč si takové zařízení na zahradu pořídit.

Děstká hřiště na zahradu Navštivte online prodej děstkých hřišť na zahradu. Výběr za velmi nízké ceny.

Pergola nebo altán porostlý vínem  nebo jinou popínavou rostlinou nabízí stín a útočiště před horkým sluníčkem. Může poskytnout osvěžující místo, kde si lze dát něco k jídlu a odpočívat, nebo chladné místo k zastavení při procházce po lesní cestě. Pergoly můžou stát samostatně, nebo je můžete připevnit na zeď domu, což se v současné době vidí častěji. V dalším případě mohou taky zastínit i přilehlé místnosti. Altánky jsou obvykle o něco menší než pergoly a ze tří stran uzavřené. Samozřejmě nejsou altánky pouze o čtyřech stranách, ale pořídit nebo vyrobit si můžete klidně i šestiúhelník, u kterého bude pět stran uzavřených. Altánky stávají blízko hranice zahrady a nabízejí možnost odejít do ústraní. Oba dva druhy staveb jsou v nové zahradě neocenitelné, neboť jsou zároveň místem, ke kterému se** upírá pozornost.**

Návrh pergol

Jestliže jste zvolili pergolu za účelem zastínění místa, kde sedáváte nebo servírujete jídlo, je její poloha víceméně daná. Jestliže však má pergola zastřešit cestičku, kde se okamžitě stane středem pozornosti, je potřeba její umístění pečlivě zvážit. Je možné pergolu využít i jako zástěnu mezi dvěma odlišnými částmi zahrady.

Samozřejmě je nutné popřemýšlet i nad vzhledem pergoly. Sloh a celkový použitý materiál musí zapadat do okolí. Tak například pokud byste zvolili rovnou pergolu v zahradě plné jemných křivek, bude zde vypadat hodně nemístně. Stejně tak strohá, elegantní pergola nezapadne do zahrady, která je řešena ve venkovském stylu. Kov a dřevo se hodí do neformálního uspořádání, cihlové, betonové či kamenné sloupy zase vykouzlí spíše oficiální atmosféru. Je však velmi těžké stanovit správné rozměry pergoly. Proto je lepší při stavbě pergoly s výjimkou těch nejjednodušších vyhledat pomoc odborníka. Je třeba dát pozor na to, aby byla pergola vyvážená, navíc svými rozměry musí odpovídat celé zahradě. Výška pergoly závisí na tom, zda zastiňuje cestičku či místo k posezení.

Výběr a umístění pergoly

Jednoduché konstrukce jsou obvykle nejuspokojivějším řešením, rostliny Vám pergolu zcela jistě ozdobí. Velikost a poměr stran musí odpovídat velikosti domu a zahrady, aby nebyla nepoměrně velká nebo malá. Materiál a konstrukce pergoly musí být dostatečně pevné s ohledem na rostliny, které plánujete vysadit. Pokud je pergola určená k tomu, ab y zastínila místo, kde budete obědvat a svačit, ujistěte se, že je dostatečně velká, aby se pod ni vešel stůl s židlemi a sezení pod ní bylo pohodlné.  Pergola se může uplatit i v případě, kdy je Vaše zahrada hodně na očích, protože její klenba nabízí soukromí před okny sousedů. Jestliže jste se rozhodli upevnit pergolu jednou stranou na domě, musíte se ujistit, že přilehlé místnosti nebudou příliš zastíněné. Pergola taky upoutá pozornost k cestičce, proto zkontrolujte, zda máte cestičku na správném místě a zda je dostatečně široká.

Stavba pergoly

Pergolu můžete pořídit buď ve formě stavebnice, nebo si můžete postavit svou vlastní. Pokud máte představu, že se na Vaší pergole budou krásně vyjímat popínavé rostliny, v tomto případě volte jednoduché konstrukce hrubých sloupů, pro těžší rostliny musí být pergola mnohem pevnější a pokud se přece jen nejste jisti, jak přesně takovou pergolu postavit, obraťte se na odborníka. Pergola je zpravidla vysoká alespoň 2,5 metru, aby se pod ní lidé mohli pohybovat vzpřímeně a to i v případě, že je porostlá dospělými popínavými rostlinami. Pergola nad místem, které je určené k sezení, může být trochu nižší.

Jestliže se rozhodnete postavit si svou vlastní pergolu, kterou hodláte zakoupit jako stavebnici, zjistíte, že ji výrobci připravili tak, aby její postavení bylo co nejvíce jednoduché. Trámy pergoly stačí jen v křížení jemně zatlouci na svá místa. Musíte však předem zkontrolovat, zda máte všechny potřebné matky, šrouby nebo hřebíky. Pro bezpečné postavení pergoly na zemi se obvykle dodávají kovové nosiče sloupků. Jestliže však máte nějaké pochybnosti ohledně bezpečnosti stavby, můžete usadit sloupy do betonového základu na vrstvě štětu, který pomůže zabránit hnilobě.

Nejprve je potřeba vztyčit krajní sloupky, pak ostatní svislé tyče a ve finále upevněte příčné výztuhy a další podpěry. Jestli jednu nebo více stran pergoly ponese zeď, musíte příčná břevna připevnit na zdivo a to za pomocí kovových patek ve tvaru písmene L, nebo dřevěných desek.

Altány

Chcete na zahradě více soukromí, kde si budete moci posedět s přáteli a nikdo na Vás nebude ze všech stran civět? Altán je malá dekorativní stavba, obvykle dřevěná a často nejméně z jedné strany otevřená, která poskytuje dále od domu zastíněné místo k posezení a trávení zde volného času spojeného s relaxem. Měl by stát tam, odkud se očím naskýtá příjemný pohled na zahradu. Výhodou altánku je, že si jej můžete postavit skromně, a přesto z něho budete mít architektonicky osobité zařízení. Nevýhodou může být cena, neboť hotový, krásně zdobený model bude pravděpodobně i drahý. Dřevěný altán navíc vyžaduje údržbu, která Vám na oplátku prodlouží jeho životnost.

Zahradní stavbu, jako jsou altánky, porostlé popínavými rostlinami, vtisknou do jinak otevřeného prostoru pocit soukromí. Obvykle slouží jako místo pro posezení, přičemž si můžete vychutnat krásný pohled na Vaši zahradu. Místo pro altán vybírejte podle toho, kdy jej budete nejvíce využívat. Jestli má poskytovat útočiště mezi listovím za letních večerů, pak by měl být umístěn tak, aby zachytil paprsky zapadajícího slunce. Altány se staví zhruba 2,2 metru vysoké, aby místo pro posezení nepůsobilo stísněně. Jestliže chce altán nechat porůst popínavými rostlinami, pak volte masivnější stavbu, ale taky otevřenou, aby vůně linoucí se z květin plynuly i dovnitř do altánu. Nejčastěji jsou užívané materiály, jako je dřevo nebo kované železo. Jaký materiál zvolíte, však závisí na stylu, který zapadne do Vaší zahrady.

Jednoduchý přístřešek ze dřeva  z řezaných sloupů s mřížovím ze tří stran do běžných podmínek dobře zapadne, zatímco výstřední zakroucené a vyřezávané dřevo bude lepší do formálně pojaté zahrady. Pokud vyznáváte jemnou kovářskou práci, ta by se mohla hodit do malé zahrady vedené v italském stylu. Taková však kolem sebe vyžaduje prostor, aby dobře vynikla.

Na co nikdy nezapomenout při stavbě altánu

Usnadněte si Vaši stavbu altánu nebo pergoly tím, že si při rozbalování nejprve zkontrolujte, jestli máte všechny díly a veškeré potřebné nářadí k práci. Základem pro stavbu altánu nebo pergoly je vodováha, díky které zajistíte, aby stojny byly svisle. Je nutné postupovat pečlivě podle návodu. Pokud máte k ruce nějakého pomocníka, je to jedině plus. Nikdy neutahujte žádné matky nebo šrouby, dokud se neujistíte, že jsou pergola nebo altán vztyčené.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6147 (zahradnimagazin.cz#9847)


Přidat komentář