Návrhy a realizace zahrad - Moravskoslezský kraj

V současné době jsou okrasné zahrady u rodinných domků stále více oblíbené. Aby taková zahrada vybízela k odpočinku a relaxaci a aby se stala vaší chloubou, je dobré požádat o její realizaci specializovanou firmu zabývající se zahradnictvím.

Máte-li možnost založit zahradu přímo u domu nebo na jiném místě, které se vám jeví jako vhodné, rozhodně neváhejte. Jistě nebudete litovat. Zahrada dokáže velmi efektivně obohatit život všech členů rodiny. Zahrada zkrášlí okolí vašeho domu, vytvoří vám pěkné prostředí a vy tak budete mít radost z pobytu na zahradě ve chvílích vašeho volna, navíc vám bude poskytovat užitek a bude vám sloužit jako místo vhodné pro odpočinek.

Jak uspořádat zahradu?

Uspořádání zahrady může být samozřejmě různé. Její uspořádání, umístění jednotlivých prvků, vysetí trávníku, rostlin a stromů, jakož i umístění posezení, položení kamenů a dlažby nebo zabudování bazénu závisí na mnoha faktorech, které se samozřejmě případ od případu liší. Zcela jinak bude zřejmě vypadat zahrada u městského domu a jinak bude vypadat zahrada v zahrádkové osadě, u rekreační chaty nebo zeleň před městským divadlem. Celkové uspořádání zahrady samozřejmě záleží i na její velikosti, na klimatických podmínkách a na čase, který jste schopni a ochotni zahradě a péči o ni věnovat. Zahrada ale musí za všech předpokladů působit celistvým dojmem a musí být i organicky začleněna do okolního prostředí. Zahrada může mít jak část okrasnou, tak i užitkovou. Tyto dvě části je však potřeba vhodně oddělit a přizpůsobit zájmům rodiny.

Založení obytné zahrady

Obytná část zahrady, která slouží převážně k odpočinku, ke hrám a k posezení s rodinou nebo přáteli by měla bezprostředně navazovat na obytný dům či na chatu. Základem obytné zahrady by měl být krásný, upravený a udržovaný trávník, který přímo vybízí k projití se po něm bosou nohou. Na tento trávník můžou navazovat záhony květin, okrasné dřeviny nebo jiné zahradní prvky, jako např. pergola, zahradní jezírko, keramika, apod. Tato část zahrady by měla s bytem tvořit organický celek. Je dobré, když minimálně z jedné obytné místnosti je zajištěn přímý vstup do zahrady, např. v dnešní době tolik moderními francouzskými dveřmi. Do obytné zahrady je vhodné, resp. nutné umístit odpočívadlo s pohodlným, slušivým zahradním nábytkem, nebo alespoň lavičku v zákoutí, které bude zdobené pěknými rostlinami. Pokud máte děti, není nic lepšího, než do obytné zahrady situovat i dětský koutek s houpačkou, klouzačkou a pískovištěm. Velmi dobře vypadá a ještě lépe slouží na zahradě bazén, ohniště, udírna nebo zahradní krb.

Jak novou zahradu navrhnout?

Před samotným založením zahrady je vždy vhodné se poradit s odborníky. Možná si to ani neuvědomujete, ale pokud začnete na zahradě experimentovat sami, může to přinést do budoucna mnoho potíží a problémů, které již nemusí jít napravit nebo velmi stěží. Odborníci na základě vašich požadavků vypracují projekt zahrady, který vy sami můžete různě doplňovat a upravovat, až bude přesně podle vašich představ. V takovém projektu budou zakresleny všechny budovy, další pevná zařízení, podzemní technické sítě, ovocné i okrasné dřeviny, které se na parcele ponechají. Poté se přejde k rozvržení jednotlivých prvků obytné i užitkové zahrady. V okrasné části zahrady se rostliny rozmísťují tak, aby svou barvou květů i vzrůstem a olistěním vzájemně harmonovaly a vytvářely krásné efekty po celý rok. Navrhnout a založit novou zahradu, která by po dlouhá léta plnila plnohodnotně své funkce, není rozhodně jednoduché. Řešení větší moderní zahrady u nově vybudovaného domu se takřka neobejde bez zahradního architekta a bez profesionální realizace.

Sečení travních ploch

Trávník na vaší zahradě bude pěkně vypadat pouze v případě, kdy se mu budete věnovat a najdete si na něj aspoň trochu času. Mezi klasické práce v souvislosti s trávníkem patří jeho sečení, udržování úhledných okrajů, ale patří sem i jiné práce. K tomu, aby byl trávník zdravý, pěkný a bez chorob, je potřeba jej pravidelně hnojit, dále je nutné trávník provzdušňovat nebo z něj vyhrabávat suché listí. Sekání je pro trávník dosti podstatné. Sekání povzbuzuje trávu k rašení nových výhonků a díky sekání dochází k jeho zhušťování. Sekat by se mělo začít brzy na jaře. Celkový vzhled a kvalita sekání trávy záleží samozřejmě i na sekačce. Existuje celá řada typů sekaček, s jejichž výběrem vám může poradit odborník. Nabízejí se sekačky cylindrické, rotační nebo sekačky na vzduchovém polštáři.

Mulčování

Mulčování je považováno za jednu z velmi důležitých věcí právě na začátku zakládání zahrady. Půda bývá ze začátku holá, úrodná, zarůstá rostlinkami, atd. Mulč představuje jakýkoliv pokryv povrchu půdy organickým materiálem. Může se jednat o trávu, listí, kůru, slámu. Mulčováním se rozumí přirozený přírodní proces, který je možné pozorovat všude. Listí klasicky padá ze stromu a pod stromem i zůstane, tráva na podzim odumře a také zůstane na svém místě. Lidem se to však nelíbí, proto se těchto opadaných listů, větviček, atd. zbavují a přírodu tím ochuzuje o všechny živiny, které tráva a listy poskytují. Z čeho se pak má tvořit nová půda? Mulč chrání povrch půdy před jejím vysycháním, zmenšuje potřebu zavlažovat, zabraňuje v růstu většině plevelů, rozkládá se na humus a pomáhá k vytvoření nové zeminy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6125 (zahradnimagazin.cz#10043)


Přidat komentář